Rząd planuje ograniczenie emisji o 75% do 2050 r., ale prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa ostrzega, że plan spowoduje wzrost cen energii.

Wzrost kosztów energii o 400 miliardów franków
Szwajcarscy wyborcy wzięli udział w niedzielnym referendum w sprawie nowej ustawy o ochronie klimatu i wyższych podatków od osób prawnych, a sondaże wskazują, że oba środki zostaną przyjęte.
Parlament przyjął już ustawę klimatyczną, która ma na celu uczynienie Szwajcarii neutralną dla klimatu do 2050 r. i zmniejszenie wpływu na kultowe lodowce kraju, które topnieją w alarmującym tempie.
Jednak prawicowo-konserwatywna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) odmówiła jej poparcia, argumentując, że ograniczenie szkodliwych dla klimatu emisji o 75% do 2050 r. w porównaniu z 1990 r. spowodowałoby eksplozję cen energii.
Lider SVP Marco Chiesa skrytykował w zeszłym miesiącu „utopijną” wizję stojącą za projektem ustawy, utrzymując, że spowodowałaby ona wzrost kosztów energii o 400 miliardów franków szwajcarskich (447 miliardów euro, 4,08 miliarda euro), nie mając jednocześnie „żadnego wpływu” na globalny klimat.
SVP zebrała wystarczającą liczbę podpisów, aby wymusić głosowanie w referendum w ramach szwajcarskiego systemu demokracji bezpośredniej.
Alpejskie lodowce szybko topnieją
Zwolennicy planu argumentują, że Szwajcaria zostanie mocno dotknięta przez zmiany klimatu i już teraz obserwuje skutki rosnących temperatur w Alpach.
Szwajcarskie lodowce doświadczyły w zeszłym roku rekordowego topnienia, tracąc ponad 6% swojej objętości i alarmując naukowców, którzy twierdzą, że utrata 2% byłaby kiedyś uważana za ekstremalną.
Badania opinii publicznej wskazują na silne poparcie dla proponowanej ustawy, a najnowszy sondaż przeprowadzony przez gfs.bern wykazał poparcie społeczne na poziomie 63%.
Dotacje na odnawialne systemy grzewcze
Szwajcarski rząd chce promować odejście od stosowania paliw kopalnych w ogrzewaniu za pomocą zachęt finansowych.
Wspierane będą również firmy, aby pomóc im w przejściu na technologie przyjazne dla klimatu.
W ciągu 10 lat na ten cel dostępnych będzie 3,2 miliarda franków szwajcarskich.
Szwajcaria nadal importuje około trzech czwartych swojej energii, a potrzeba transformacji stała się pilniejsza z powodu niestabilnych dostaw z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.
Próbując zmniejszyć ten udział, rząd planuje zezwolić firmom na budowę dużych parków paneli słonecznych w Alpach, wraz z większą liczbą turbin wiatrowych.
Aktywiści klimatyczni początkowo chcieli naciskać na całkowity zakaz zużycia ropy i gazu w Szwajcarii do 2050 roku.
Jednak rząd sprzeciwił się tak zwanej Inicjatywie Lodowcowej, przygotowując kontrpropozycję, która porzuciła pomysł zakazu, ale zawierała inne elementy.
Meteorolodzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne zaostrzą klęski żywiołowe w Alpach i zaszkodzą przychodom z turystyki.
Podatki od osób prawnych wzrosną zgodnie z resztą świata
W przypadku podatków od osób prawnych kwestią jest wdrożenie decyzji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), aby wymagać od międzynarodowych firm o sprzedaży co najmniej 750 milionów dolarów opodatkowania według stawki co najmniej 15%.
Wiele z 26 kantonów Szwajcarii nałożyło jedne z najniższych stawek podatku dochodowego od osób prawnych na świecie, co często było konieczne, aby przyciągnąć firmy w obliczu wysokich płac i kosztów lokalizacji.
Rząd szacuje, że przychody z dodatkowego podatku wyniosą od 1,0 do 2,5 miliarda franków szwajcarskich tylko w pierwszym roku.
Bazylea i Zug, gdzie swoje siedziby mają duże grupy farmaceutyczne i handlowe, najbardziej skorzystałyby na wyższych przychodach podatkowych.
Najnowsze badanie opinii publicznej wykazało, że 73% wyborców poparło ten plan.
Lokale wyborcze miały pozostać otwarte do godziny 12:00 czasu lokalnego (1000 GMT), a większość wyborców odda swój głos z wyprzedzeniem.
Źródło:TT