Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek konsultacje w sprawie przyszłości europejskiego sektora telekomunikacyjnego, rozpoczynając proces, który może doprowadzić do nałożenia na firmy Alphabet (GOOGL.O) Google, Apple (AAPL.O), Meta Platform (META.O) i Netflix (NFLX.O) obowiązku ponoszenia niektórych kosztów sieci.

Big Tech z kolei nazywa to podatkiem internetowym
Posunięcie władz wykonawczych UE nastąpiło po ponad dwóch dekadach lobbingu Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia i innych operatorów, którzy chcą, aby wiodące firmy technologiczne przyczyniły się do rozwoju sieci 5G i szerokopasmowego internetu.
Firmy te, w tym Amazon i Microsoft, odpowiadają za ponad połowę ruchu internetowego.
Big Tech z kolei nazywa to podatkiem internetowym, który podważy unijne zasady neutralności sieci, mające na celu równe traktowanie wszystkich użytkowników.
Urzędnicy UE powiedzieli, że 12-tygodniowe konsultacje będą dotyczyły sprawiedliwego wkładu wszystkich graczy cyfrowych. Firmy technologiczne i telekomunikacyjne zostaną poproszone o udzielenie odpowiedzi na 60 pytań.
Po zakończeniu konsultacji Komisja prawdopodobnie zaproponuje przepisy prawne, które będą musiały być uzgodnione z krajami UE i ustawodawcami unijnymi, zanim staną się prawem.
Zgodnie z dokumentem opublikowanym w zeszłym miesiącu przez agencję Reuters, respondenci zostaną zapytani o to, czy CAP (dostawcy aplikacji treściowych)/LTG (duzi generatorzy ruchu) powinni podlegać obowiązkowemu mechanizmowi płatności bezpośrednich w celu finansowania rozbudowy sieci.
W kwestionariuszu zapytano również, czy UE powinna stworzyć kontynentalny lub cyfrowy podatek lub fundusz.
Konsultacje te stanowią pozytywny i pilny krok w kierunku rozwiązania problemu poważnych nierówności w ekosystemie internetowym z korzyścią dla europejskich użytkowników końcowych – stwierdziła w oświadczeniu grupa lobbystów telekomunikacyjnych ETNO.
Grupa technologiczna Computer & Communications Industry Association (CCIA) skrytykowała propozycję.
Europejczycy już płacą operatorom telekomunikacyjnym za dostęp do Internetu, nie powinni być zmuszani do płacenia im po raz drugi poprzez droższe usługi strumieniowe i usługi w chmurze, powiedział Christian Borggreen, starszy wiceprezes CCIA Europe w oświadczeniu.
Źródło: Reuters