Szef Rady Europejskiej wyraża uznanie dla cierpień Tatarów krymskich na 3. szczycie Platformy Krymskiej

Jest to kolejna cyniczna próba zagarnięcia większej ilości ziemi
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził w środę poparcie dla wysiłków ONZ i Turcji na rzecz przywrócenia porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego.
„Nadal wspieramy wysiłki Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji na rzecz ponownego uruchomienia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej” – powiedział Michel w przesłaniu wideo podczas trzeciego szczytu Platformy Krymskiej.
Zauważając, że Rosja wycofała się w lipcu z wynegocjowanego przez Turcję i ONZ porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, Michel powiedział: „Rosja kontynuuje również uzbrojenie w żywność, w tym poprzez blokowanie i atakowanie waszych portów morskich. Ta okrutna rosyjska taktyka najbardziej uderza w najsłabszych na całym świecie”.
Szef Rady Europejskiej powtórzył również, że UE popiera „walkę Ukrainy o wolność” i „nasze wspólne wartości”.
Michel wykluczył uznanie „jakiejkolwiek nielegalnej próby zmiany statusu terytoriów Ukrainy, w tym Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol”.
„A we wrześniu ubiegłego roku, podobnie jak na Krymie, Rosja próbowała nielegalnie zaanektować Donieck, Ługańsk, Chersoń i Zaporoże, i jest to kolejna cyniczna próba zagarnięcia większej ilości ziemi, kradzieży tożsamości obywateli Ukrainy, uprowadzenia waszych dzieci i wypędzenia ludzi z ich ojczyzny, tak jak robią to z Tatarami” – powiedział.
Uruchomiona w 2021 r., w 30. rocznicę uzyskania przez Ukrainę niepodległości, Platforma Krymu to międzynarodowy format konsultacji i koordynacji z udziałem rządów, ekspertów i organizacji międzynarodowych.
Wydarzenie wspiera deokupację i powrót do Ukrainy Półwyspu Krymskiego, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
W ciągu ostatnich ośmiu lat UE zastosowała różne sankcje w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję, a także na naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
Blok nałożył również jedenaście zestawów sankcji na Rosję od początku inwazji tego kraju na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.
Źródło: AA