Przemoc nadal zbiera ogromne żniwo w życiu dzieci w Port-au-Prince i okolicach, a szkoły nie są już oszczędzane, powiedział Bruno Maes, przedstawiciel Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci na Haiti. W miarę, jak dzieci odzyskują siły w wyniku przemocy zbrojnej, brak bezpieczeństwa na Haiti nie wykazuje żadnych oznak ustąpienia.

Uzbrojone grupy kontrolują 60 procent Port-au-Prince, stolicy kraju
Atakowanie szkół przez grupy zbrojne ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci, ich samopoczucie i zdolność do nauki, powiedział Maes.
Konsekwencje tych celowych ataków zaczynają paraliżować system edukacji w kraju, powiedział UNICEF. Partnerzy Funduszu poinformowali o podpaleniu jednej szkoły, w której zginął jeden uczeń, a także o porwaniu co najmniej dwóch pracowników.
W ciągu pierwszych sześciu dni lutego, eskalacja przemocy na obszarach miejskich spowodowała zamknięcie 30 szkół, a ponad jedna czwarta placówek edukacyjnych pozostaje zamknięta od października, powiedział UNICEF.
Biuro koordynacji pomocy ONZ informuje, że uzbrojone grupy kontrolują 60 procent Port-au-Prince, stolicy kraju.
Gdy uzbrojone grupy atakują szkoły, często rabują sprzęt szkolny, w tym biurka, ławki, tablice, laptopy, kserokopiarki, baterie i panele słoneczne. Kradzione są również worki z ryżem, ciastem i kukurydzą, które służą do przygotowywania posiłków w szkołach, jak stwierdził UNICEF.
Fundusz poinformował, że w styczniu dzieci straciły średnio półtora dnia szkolnego tygodniowo z powodu strzelanin, grabieży i porwań. W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku akademickiego od października do lutego 72 szkoły były celem ataków, w porównaniu z 8 w tym samym okresie ubiegłego roku.
W związku z rosnącymi w ostatnich tygodniach niepokojami społecznymi, wielu dyrektorów szkół podjęło decyzję o zamknięciu klas, aby chronić dzieci przed potencjalnymi atakami. 26 stycznia uczniowie zostali zmuszeni do ewakuacji, gdy gwałtowne protesty uliczne w związku z zabiciem 14 policjantów objęły cały kraj.
Bez pilnych działań mających na celu ochronę szkół przed przemocą, UNICEF przewiduje, że do końca czerwca uczniowie stracą około 36 dni nauki.
Dziecko, które boi się chodzić do szkoły, jest bardziej narażone na rekrutację przez grupy zbrojne, ostrzegł Maes. Musimy działać pilnie, aby chronić życie i przyszłość dzieci.
To musi się skończyćSzkoły, niegdyś uważane i szanowane za bezpieczne schronienie, stały się ostatnio celem dla przemocy, ostrzegł.
W niektórych obszarach miejskich kraju uzbrojone grupy traktują plądrowanie szkół jako lukratywną alternatywę dla innych form wymuszeń i przestępstw”, powiedział. „To musi się skończyć.
Pomimo tego ponurego scenariusza, haitańskie Ministerstwo Edukacji zwiększyło swoje wysiłki, otwierając do grudnia 2022 roku trzy czwarte szkół, w porównaniu z mniej niż jedną na dziesięć, które były otwarte w październiku.
W obliczu obecnych warunków UNICEF wzywa wszystkie podmioty do powstrzymania się od wszelkich działań, które zagrażają prawu dzieci do edukacji. Fundusz wezwał również rząd Haiti do zapewnienia bezpieczeństwa w szkołach oraz pociągnięcia do odpowiedzialności grup i osób, które krzywdzą lub grożą uczniom.
Volker Türk, który przybył na Haiti w środę z dwudniową wizytą, powiedział, że gangi są bardzo aktywne w szkołach w czasie, gdy najubożsi mieszkańcy kraju są najbardziej bezbronni i potrzebują pomocy.
Wysłuchałem ofiar i ludzi, którzy pracują w tych dzielnicach, gdzie gangi kontrolują terytorium i populację, i to jest żywe piekło – powiedział. Słyszałem o 500 000 dzieci żyjących w takich warunkach, które nie mogą chodzić do szkoły, nie mogą być pocieszane przez rodziców, ponieważ rodzice boją się, co może się wydarzyć następnego dnia.
Słyszę, że 20 000 osób znajduje się w katastrofalnych, głodowych warunkach w kraju, na który świat nie zwraca uwagi, powiedział.
Światowy Program Żywnościowy, który w 2022 roku udzielił pomocy ponad milionowi Haitańczyków, informuje, że prawie połowa ludności stoi w obliczu kryzysu żywnościowego.
ONZ rozmieściła w 2019 roku specjalną misję polityczną na Haiti, znaną pod francuskim akronimem BINUHO, aby między innymi chronić i promować prawa człowieka.
Jej działania są zintegrowane z 19 agencjami, funduszami i programami Zespołu Krajowego ONZ, który dostarcza pomoc humanitarną i realizuje programy rozwojowe pod kierownictwem władz krajowych.
Walka gangów
Szefowa misji i specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ na Haiti, Helen La Lime, podczas spotkania z Radą Bezpieczeństwa pod koniec ubiegłego miesiąca, powiedziała, że przemoc gangów osiągnęła poziom niewidziany od dziesięcioleci. Tylko w 2022 roku odnotowano ponad 2100 morderstw i 1300 porwań.
Źródło: UN