Jest to następstwem wojskowego przejęcia rządu Nigru 26 lipca

Ambasada USA pozostaje otwarta dla ograniczonych usług ratunkowych
Stany Zjednoczone nakazały w środę opuszczenie swojej ambasady w Nigrze całemu personelowi rządowemu, który nie był w nagłych wypadkach, ponieważ kraj ten boryka się z następstwami zamachu stanu z zeszłego miesiąca.
„Biorąc pod uwagę bieżące wydarzenia w Nigrze i ze względu na dużą ostrożność, Departament Stanu nakazuje tymczasowe opuszczenie ambasady USA w Niamey przez personel rządowy USA i uprawnionych członków rodzin” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller w oświadczeniu, powołując się na bezpieczeństwo obywateli USA za granicą jako najważniejsze.
Stany Zjednoczone zaktualizowały również swoje porady dotyczące podróży, aby odzwierciedlić, że opcje lotów komercyjnych są obecnie ograniczone i poinformowały obywateli USA w Nigrze, że mogą zapewnić im jedynie pomoc w nagłych wypadkach.
Ambasada USA pozostaje otwarta dla ograniczonych usług ratunkowych dla obywateli USA, powiedział Miller.
„Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w nasze relacje z narodem Nigru i nigeryjską demokracją. Pozostajemy zaangażowani dyplomatycznie na najwyższych szczeblach” – dodał.
W oświadczeniu zauważono, że Senat USA niedawno zatwierdził nowego ambasadora w Nigrze, Kathleen FitzGibbon, dyplomatę z dużym doświadczeniem w Afryce Zachodniej. Stwierdzono, że FitzGibbon „jest dobrze przygotowana do zarządzania naszymi dwustronnymi stosunkami w tym trudnym okresie i czekamy na jej szybkie przybycie do Niamey”.
„Stany Zjednoczone odrzucają wszelkie wysiłki zmierzające do obalenia porządku konstytucyjnego Nigru i stoją po stronie narodu Nigru, Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), Unii Afrykańskiej i innych partnerów międzynarodowych, wspierając demokratyczne rządy oraz poszanowanie praworządności i praw człowieka” – powiedział Miller.
Prezydent Nigru Mohamed Bazoum został zatrzymany przez członków Gwardii Prezydenckiej 26 lipca, a wieczorem wojsko ogłosiło przejęcie władzy.
Generał Abdourahmane Tchiani, przywódca zbuntowanych żołnierzy, objął przywództwo grupy zwanej Narodową Radą Ochrony Kraju 28 lipca.
ECOWAS, której Nigeria jest członkiem, postanowiła nałożyć sankcje na Niger w następstwie zamachu stanu.
Stany Zjednoczone do tej pory powstrzymywały się od określania wydarzeń w Nigrze mianem „zamachu stanu”, częściowo z powodu automatycznych cięć w pomocy, które zostałyby uruchomione na mocy prawa.
Źródło: Reuters