W 1968 r. artysta García Uriburu zabarwił wodę w kanale na jasnozielony kolor za pomocą fluorescencyjnego barwnika o nazwie fluoresceina, aby promować świadomość ekologiczną.

Jasnozielona ciecz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia
Władze Wenecji we Włoszech badają źródło dziwnej fosforyzującej zielonej cieczy, która pojawiła się w niedzielę w słynnym Wielkim Kanale.
Chociaż nikt nie przyznał się do zmiany koloru wody w kanale, w ubiegły weekend w Rzymie miało miejsce wydarzenie zorganizowane przez grupę ekologów, która wykorzystała węgiel roślinny, aby zmienić kolor wody w fontannie di Trevi na czarny. Grupa twierdziła, że działa w odpowiedzi na politykę klimatyczną włoskiego rządu.
Zdjęcia i filmy opublikowane w mediach społecznościowych pokazują jasną plamę zieleni w kanale wzdłuż zaludnionych obszarów miasta.
Miejska straż pożarna opublikowała w niedzielę film, na którym jedna z jej łodzi podróżowała po wodach i stwierdziła: „Wielki Kanał zabarwiony na zielono jest tym, co straż pożarna znalazła dziś rano, gdy interweniowaliśmy razem z ARPAV, aby zebrać próbki i przeanalizować ten nienormalny kolor”.
Władze środowiskowe pracują nad ustaleniem, co spowodowało, że woda zmieniła kolor na jasnozielony.
Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wenecji Michele di Bari i policja twierdzą, że jasnozielona ciecz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców i turystów.
Gubernator regionu Veneto, Luca Zaia, opublikował zdjęcie zielonej cieczy, która rozprzestrzeniła się w wodzie w pobliżu łukowatego mostu Rialto. Plama została zgłoszona przez mieszkańców. Zaia powiedział, że urzędnicy poprosili policję o przeprowadzenie dochodzenia w celu ustalenia, kto stoi za tym wydarzeniem.
Ostatni incydent wywołał również porównania z wydarzeniem z 1968 r., którego autorem był argentyński artysta García Uriburu, który zabarwił wody Grand Canal na zielono w celu promowania świadomości ekologicznej podczas uznanego na całym świecie festiwalu kulturalnego, Biennale w Wenecji.
Źródło: Reuters