Ponad 700 więźniów ma zostać uwolnionych w najbliższych dniach

Umowa obejmuje czterech dziennikarzy skazanych na śmierć
Rywalizujące ze sobą frakcje w Jemenie zgodziły się w poniedziałek na wymianę więźniów w nadziei na zakończenie wojny poprzez ożywienie wstrzymanych negocjacji pokojowych w kraju.
W Szwajcarii odbywają się rozmowy między rządem a rebeliantami Houthi, którym przewodniczy wysłannik ONZ do Jemenu Hans Grundberg oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
Majed Fadail, jemeński wiceminister praw człowieka i członek rządowego komitetu ds. wymiany więźniów, powiedział The National, że porozumienie zostało potwierdzone.
W jego ramach wspierani przez Iran Houthi uwolnią między innymi 15 żołnierzy saudyjskich i trzech sudańskich w zamian za ponad 700 więźniów ze strony rządowej, powiedział Pan Fadail.
Po tym etapie nastąpią kolejne uwolnienia, dodał.
Umowa obejmuje czterech dziennikarzy skazanych na śmierć, kilku przywódców wojskowych i cywilnych oraz dziesiątki więźniów koalicji arabskiej, powiedział Pan Fadail.
Wśród osób, które zostaną uwolnione przez Houthi, znajdują się były jemeński minister obrony, gen. dyw. Mahmoud Al Subaihi, gen. dyw. Nasser Mansour, synowie gen. broni Ali Mohsena oraz synowie wiceprzewodniczącego Rady Dowodzenia, gen. bryg. Tariqa Saleha.
Szef negocjacji Houthi, Abdul Kader Al Mortadha, powiedział, że wymiana nastąpi za trzy tygodnie.
Siedmiuset sześciu naszych więźniów zostanie wymienionych na 181 więźniów z drugiej strony, w tym Saudyjczyków i Sudańczyków – powiedział.
Urzędnik Houthi powiedział, że po zakończeniu Ramadanu odbędzie się kolejna runda negocjacji w celu sfinalizowania porozumienia.
Jest to ważny krok, który zakończy cierpienie wielu rozdzielonych rodzin i pomoże zbudować zaufanie między stronami, które, mamy nadzieję, doprowadzi do dalszych operacji uwalniania więźniów, powiedziała Daphnée Maret, szefowa delegacji MKCK w Jemenie.
MKCK jest gotowy nadal odgrywać rolę neutralnego pośrednika i ułatwiać czysto humanitarne wizyty w miejscach zatrzymania, przyczyniać się do przywrócenia więzi rodzinnych oraz wspierać uwolnienie, przekazanie i repatriację osób zatrzymanych w związku z konfliktem, aby kolejne tysiące mogły powrócić do swoich rodzin.
Spotkanie w szwajcarskim Bernie, które rozpoczęło się w zeszłym tygodniu, jest siódmym z kolei, którego celem jest znalezienie porozumienia w sprawie wymiany więźniów, uzgodnionego pierwotnie w Szwecji pięć lat temu.
Zgodnie z tym porozumieniem strony zgodziły się „uwolnić wszystkich więźniów, zatrzymanych, osoby zaginione, arbitralnie zatrzymane i przymusowo zaginione oraz osoby przebywające w areszcie domowym”, przetrzymywanych w związku z konfliktem, „bez żadnych wyjątków i warunków”.
Dołączam do setek jemeńskich rodzin, które oczekują na szybkie i bezproblemowe wprowadzenie uwolnień. Mam nadzieję, że wkrótce zakończy się cierpienie wszystkich Jemeńczyków, którzy wciąż czekają na połączenie z bliskimi i których boli niepewność co do losu najdroższych im osób – powiedział Grunberg,
Organizacja Narodów Zjednoczonych pozostaje gotowa i chętna do ułatwienia postępu w kierunku uwolnienia wszystkich więźniów związanych z konfliktem. Zachęcam strony do podejmowania inicjatyw mających na celu jednostronne i stałe uwalnianie kolejnych więźniów.
Źródło: TN