Chińskie hotele i restauracje poszukują pracowników w związku z ożywieniem popytu w sektorze usług po zakończeniu polityki zero Covid, a badanie przeprowadzone przez wiodącą firmę rekrutacyjną wykazało gwałtowny wzrost liczby ofert pracy w branży hotelarskiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 28 stycznia – 2 lutego
W ciągu pierwszych sześciu dni pracy po święcie chińskiego Nowego Roku, liczba ofert pracy w sektorze hotelarskim i gastronomicznym wzrosła o 40 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, według badania opublikowanego w piątek przez Zhaopin, jedną z największych firm rekrutacyjnych w kraju.
Kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych oraz załogi samolotów i pociągów są również bardzo potrzebni, a liczba ofert pracy wzrosła o 85,2 procent w tym samym okresie, ze względu na ruchliwe sektory transportowe i logistyczne po ponownym otwarciu Chin po katastrofie tsunami.
Liczba ofert pracy w sektorze usług turystycznych wzrosła o 58,9 procent dzięki ożywieniu popytu w sezonie festiwalowym, natomiast liczba ofert pracy w sektorze produkcyjnym wzrosła o 42,2 procent.
Badanie przeprowadzono w dniach 28 stycznia – 2 lutego w 38 dużych miastach, w tym w Pekinie, Szanghaju i Shenzhen.
Miasta Foshan, Guangzhou i Dongguan w południowej potędze gospodarczej, prowincji Guangdong, odnotowały szybki wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rok do roku, odpowiednio o 43,2 procent, 19,6 procent i 9,2 procent.
Największa chińska gospodarka prowincjonalna dąży do osiągnięcia ponad 5-procentowego wzrostu produktu krajowego brutto w 2023 roku, po tym jak w 2022 roku jej gospodarka wzrosła tylko o 1,9 procent z powodu częstych blokad z powodu Covid-19.
Około 72 procent ankietowanych firm powiedziało, że są optymistycznie nastawione do rozwoju gospodarczego Chin, a złagodzenie restrykcji Covid-19 i nadanie priorytetu wzrostowi gospodarczemu zwiększa zaufanie.
Jednak przy większej niepewności w chińskim sektorze nieruchomości i eksporcie, więcej osób poszukujących pracy szukało bezpiecznych stanowisk.
Około 33,9 procent osób poszukujących pracy stwierdziło, że będzie szukać stabilnej pracy, bez ryzyka zwolnień, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2022, kiedy to odsetek ten wynosił 26,8 procent.
Aktywność usługowa w Chinach w styczniu wzrosła po raz pierwszy od pięciu miesięcy, jak wynika z kolejnego prywatnego badania przeprowadzonego w piątek.
Źródło: Reuters