Podsekretarz Generalny Wladimir Woronkov przedstawił Radzie Bezpieczeństwa najnowszy raport ONZ na temat organizacji terrorystycznej, podkreślając potrzebę wspólnych działań na skalę światową.

Daesh nadal wykorzystuje Internet do celów propagandowych
Woronkow rozpoczął od zwrócenia uwagi na trudną sytuację ofiar i osób, które przeżyły terroryzm na całym świecie.
Ponieważ poza nagłówkami gazet i za liczbami kryją się liczni ludzie i społeczności, które zostały dotknięte haniebnymi zbrodniami Daesh oraz innych grup i jednostek terrorystycznych – powiedział.
Zagrożenie ze strony Daesh jest nadal wysokie i wzrosło w strefach konfliktów i wokół nich, gdzie grupa i jej filie są aktywne.
Szczególnie niepokojąca jest ich ekspansja w środkowej i południowej Afryce oraz w regionie Sahelu.
W poprzednich raportach wyrażano obawy, że wraz ze zmniejszeniem ograniczeń związanych z pandemią zwiększy się ryzyko ataków na obszarach nieobjętych konfliktem, dokonywanych przez niezwiązanych z Daesh samotnych aktorów i małe komórki inspirowane przez Daesh – powiedział ambasadorom.
Chociaż w tym okresie sprawozdawczym nie doszło do tego, poziom aktywności terrorystycznej nadal budzi niepokój państw członkowskich.
Daesh nadal wykorzystuje Internet, media społecznościowe i gry wideo do celów propagandowych i rekrutacyjnych, a także nowe i powstające technologie, takie jak bezzałogowe systemy powietrzne (drony).
Tymczasem wiele osób związanych z ekstremistami, w tym dzieci, pozostaje w obozach i ośrodkach zatrzymania w północno-wschodniej Syrii.
Woronkow zwrócił uwagę na tragiczną sytuację, ostrzegając przed daleko idącymi konsekwencjami i powolnym tempem repatriacji.
Podkreślił, że problem zagranicznych bojowników terrorystycznych nie dotyczy wyłącznie Iraku i Syrii, ale jest wyzwaniem globalnym, którego konsekwencje wykraczają poza odpowiedzialność i ściganie przestępstw.
Bojownicy z doświadczeniem na polu walki, którzy są przenoszeni do swoich ojczyzn lub do krajów trzecich, dodatkowo potęgują zagrożenie.
Jak zauważono w raporcie, ataki terrorystyczne dokonywane przez takie osoby okazały się szczególnie zabójcze w porównaniu z atakami dokonywanymi przez wyłącznie domorosłych terrorystów – powiedział.
Istnieją również przypadki, że niektóre zradykalizowane kobiety związane z Da’esh zmieniają się w rekrutów, indoktrynując innych, a w szczególności dzieci.
Woronkov przedstawił trzy zalecenia, aby stawić czoła trwałemu zagrożeniu ze strony Daesh i jej oddziałów.
Wezwał do wielowymiarowego podejścia, z większą komplementarnością między działaniami w zakresie bezpieczeństwa i środkami zapobiegawczymi. Strategie te muszą być wrażliwe na płeć i zakorzenione w prawie międzynarodowym i prawach człowieka.
Wreszcie, biorąc pod uwagę zwiększone zagrożenie ze strony stref konfliktu, podkreślił potrzebę lepszego zrozumienia złożonego związku między konfliktem a terroryzmem.
Współpraca i zgodność
Inny wysoki urzędnik ONZ, który również poinformował ambasadorów, podkreślił znaczenie większej globalnej współpracy w pokonaniu terrorystów.
Tylko dzięki wielostronnej i wspólnej pracy uda nam się skutecznie zareagować na zmieniające się globalne zagrożenie terrorystyczne”- powiedział Weixiong Chen, p.o. szefa CTED, sekretariatu Komitetu Antyterrorystycznego Rady.
Nasze działania muszą być dostosowane do potrzeb, uwzględniać wiek i płeć oraz być zgodne z prawami człowieka – dodał.
Chen poinformował również o ostatnich wysiłkach mających na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez terrorystów nowych i powstających technologii, takich jak Deklaracja Delhijska, przyjęta w październiku ubiegłego roku w Indiach.
Deklaracja ma na celu objęcie głównych problemów związanych z takimi kwestiami jak nadużywanie dronów, technologie informacyjne i komunikacyjne oraz nowe metody płatności online i zbierania funduszy.
Tymczasem przedstawicielka społeczeństwa obywatelskiego Franziska Praxl-Tabuchi podkreśliła, dlaczego w programach i polityce antyterrorystycznej należy uwzględnić podejście uwzględniające płeć.
Nie chodzi tu tylko o realizację udziału kobiet, ale o zapewnienie włączającego, sprawiedliwego udziału i przywództwa osób o różnej tożsamości płciowej.
Wymaga to uwzględnienia doświadczeń, potrzeb i wyzwań poszczególnych osób oraz rozpoznania, w jaki sposób tożsamość płciowa wiąże się z innymi czynnikami tożsamości” – powiedziała Pani Praxl-Tabuchi, która wypowiadała się w imieniu Global Center on Cooperative Security, niezależnego, niepartyjnego instytutu badawczego.
Mówiąc wprost, uwzględnienie perspektywy płci jest warunkiem wstępnym dla skutecznej, opartej na prawach człowieka i skoncentrowanej na ludziach polityki i programów mających na celu zajęcie się kwestiami pokoju i bezpieczeństwa, w tym tych, które mają na celu przeciwdziałanie brutalnemu ekstremizmowi i terroryzmowi.
Źródło: UN