Izba głosowała 54-43 za przyjęciem ustawy, która uczyniłaby Montanę pierwszym stanem z całkowitym zakazem używania tej aplikacji.

Ustawa trafi teraz do republikańskiego gubernatora Grega Gianforte,
Izba amerykańskiego stanu Montana ostatecznie zatwierdziła projekt ustawy zakazującej aplikacji mediów społecznościowych TikTok funkcjonowania w tym stanie.
Jest to posunięcie, które z pewnością spotka się z zarzutami prawnymi, ale także posłuży jako poligon doświadczalny dla Ameryki wolnej od TikTok, o której myśli wielu krajowych polityków z powodu obaw o potencjalne szpiegostwo ze strony Chin.
Izba głosowała 54-43 za przyjęciem ustawy, która uczyniłaby Montanę pierwszym stanem z całkowitym zakazem używania tej aplikacji. Jest to krok dalej niż zakazy wprowadzone już przez prawie połowę stanów – w tym Montanę – i rząd federalny USA, które zabraniają korzystania z TikTok na urządzeniach należących do rządu.
Ustawa trafi teraz do republikańskiego gubernatora Grega Gianforte, który w piątek nie powiedział, czy zamierza ją podpisać. W oświadczeniu rzeczniczki Brooke Metrione stwierdzono, że gubernator „starannie rozważy” wszystkie ustawy, które ustawodawca prześle na jego biurko.
Gianforte zakazał w zeszłym roku używania TikTok na urządzeniach administracji państwowej, twierdząc wówczas, że aplikacja stwarza „znaczne ryzyko” dla wrażliwych danych państwowych.
Rzecznik prasowy TikTok Brooke Oberwetter zapowiedziała prawne zakwestionowanie konstytucyjności ustawy, mówiąc, że jej zwolennicy przyznali, że nie mają żadnego realnego planu, aby wyegzekwować tę próbę cenzurowania głosów Amerykanów.
Firma będzie nadal walczyć o użytkowników i twórców TikTok w Montanie, których środki do życia i prawa wynikające z Pierwszej Poprawki są zagrożone przez tę niewiarygodną nadinterpretację rządu, powiedziała Oberwetter.
TikTok, który jest własnością chińskiej firmy technologicznej ByteDance, był przedmiotem intensywnej kontroli ze względu na obawy, że może przekazywać dane użytkowników rządowi chińskiemu lub rozpowszechniać na platformie pro-pekinowską propagandę i dezinformację.
Liderzy FBI i CIA oraz liczni politycy, zarówno Demokraci, jak i Republikanie, zgłaszali takie obawy, ale nie przedstawili żadnych dowodów, że tak się stało.
Zwolennicy zakazu wskazują na dwie chińskie ustawy, które zmuszają firmy w tym kraju do współpracy z rządem w zakresie pracy wywiadu państwowego.
Przytaczają również niepokojące epizody, takie jak ujawnienie przez firmę ByteDance w grudniu, że zwolniła ona czterech pracowników, którzy uzyskali dostęp do adresów IP i innych danych dwóch dziennikarzy, próbując odkryć źródło przecieku na temat firmy.
Kongres rozpatruje ustawę, która nie wyróżnia konkretnie TikTok, ale daje Departamentowi Handlu możliwość szerszego ograniczenia zagranicznych zagrożeń na platformach technologicznych.
Projekt ustawy jest popierany przez Biały Dom, ale spotkał się z protestami obrońców prywatności, prawicowych komentatorów i innych osób, które twierdzą, że język jest zbyt obszerny.
TikTok powiedział, że ma plan ochrony danych amerykańskich użytkowników.
Prokurator generalny Montany Austin Knudsen, którego biuro przygotowało projekt ustawy stanowej, powiedział w piątek w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że ustawa „jest krytycznym krokiem do zapewnienia, że chronimy prywatność mieszkańców Montany”, nawet jeśli przyznał, że szykuje się batalia sądowa.
Ustawa zabraniałaby pobierania aplikacji TikTok w stanie i nakładałaby na każdy „podmiot” – sklep z aplikacjami lub TikTok – karę w wysokości 10 000 dolarów dziennie za każdy przypadek, gdy komuś „oferuje się możliwość” dostępu lub pobrania aplikacji. Kary dla użytkowników nie byłyby przewidziane.
Zakaz wszedłby w życie dopiero w styczniu 2024 roku i stałby się nieważny, gdyby Kongres uchwalił przepisy krajowe lub gdyby TikTok zerwał swoje połączenia z Chinami.
Źródło:LBC