W sobotę 18 marca wygasa wspierany przez ONZ Black Sea Grain Deal, który został wprowadzony w życie w czasie kryzysu na Ukrainie, aby zapewnić ochronę morskiego korytarza tranzytowego dla eksportu żywności i nawozów z Ukrainy i Rosji.

Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie
Rosja jest skłonna zgodzić się na 60-dniowe przedłużenie, podczas gdy inne strony nadal prowadzą negocjacje w celu przedłużenia o 120 dni umowy, która jest ważna dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Black Sea Grain Deal zapewnił, że prawie 24,6 miliona ton produktów rolnych i produkcji dotarło do miejsc przeznaczenia w krajach, które są uzależnione od tych dostaw.
Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie, a przed specjalną operacją wojskową Rosji eksportowała na rynek światowy około 45 milionów ton zboża.
Większość transportów zboża otrzymały Chiny (5,4 mln ton), Hiszpania (4,3 mln ton) i Turcja (2,7 mln ton), Włochy i Holandia.
Na początku wojny Rosyjskie okręty zablokowały ukraińskie porty, zatrzymując przepływ prawie 20 milionów ton zboża. ONZ twierdzi, że ceny podstawowych produktów żywnościowych wzrosły w regionach Bliskiego Wschodu i Afryki średnio o 30%.
ONZ nalega na przedłużenie umowy o 120 dni, aby utrzymać światowe ceny zbóż w ryzach, jednak Rosja oświadczyła, że przedłuży pakt tylko o 60 dni.
W umowę zaangażowane są trzy porty: Odessa, Chornomorsk i Pivdennyi, które łącznie mogą wyładować około 3 milionów ton miesięcznie.
Ukraina poinformowała, że chciałaby włączyć do umowy również port w Mykołowie, co pozwoliłoby na eksport znacznie większej ilości zboża i nasion roślin oleistych.
Umowa zostaje przedłużona o 60 dni – powiedziała w czwartek dziennikarzom rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharova. Różnica w interpretacji czasu trwania umowy przez Rosję i ONZ może być po prostu przejawem niekompetencji, powiedziała.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin powiedziało, że Chiny mają nadzieję, że umowa może być realizowana w sposób zrównoważony i kompleksowy, i chciałyby wzmocnić komunikację ze wszystkimi stronami i przyspieszyć globalne bezpieczeństwo.
W środę Turcja oświadczyła, że będzie kontynuować rozmowy w celu przedłużenia inicjatywy o kolejne 120, a nie 60 dni.
Rosja oświadczyła, że sprzeciwia się rozszerzeniu umowy, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w celu odblokowania jej własnego eksportu rolnego.
Rosyjski eksport rolny nie był bezpośrednio objęty sankcjami międzynarodowymi, ale Moskwa twierdzi, że blokady w jej branży płatniczej, logistycznej i ubezpieczeniowej wstrzymały eksport jej zbóż i nawozów.
Źródło: CGTN